Résumé

Résumé 2017-10-21T00:42:20+00:00

Selected Exhibitions

2018

SAM Gallery, Seattle Art Museum, with Anna Macrae and Tamara English, January
Smith and Vallee Gallery, Edison, WA, solo July

2017

Anacortes Arts Festival Juried Gallery, juror Pablo Schugurensky
Smith and Vallee Gallery, Growth Patterns, duo with ceramic artist Brian O’Neill, January
ArtsWest, Seattle, WA, jurors Esther Luttikhuizen, Cable Griffith, Beth Cullom, Susanna Bluhm Callahan, duo with Lauren Boilini, February-March

2016

Smith and Vallee Gallery, Edison, WA
U.S. Botanic Garden, Washington, DC
University of Washington Center for Urban Horticulture, Miller Library
Anacortes Arts Festival Juried Gallery, juror Barbara Shaiman
ArtEast Illuminate
Art’s Alive La Conner Invitational

2015

Possessions: Prized and Otherwise, Attleboro Arts Museum, MA, national juried
On Capturing Transient Bodies, ArtsWest, curator Susanna Bluhm Callahan, jurors Cable Griffith, Matthew Offenbacher, Gail Gibson, Susie Lee
Anacortes Art Festival Juried Gallery, WA juror Stefano Catalani
Art in Bloom, Anacortes, WA
Art Port Townsend Expressions NW, juror Kathleen Moles
Carillon Point Properties, Kirkland, WA, solo, curators Tom and Malayka Gormally

2014

Anacortes Art Festival Juried Gallery, WA, juror Patricia Watkinson
Art Port Townsend Expressions NW, juror Greg Robinson, Bainbridge Island Museum of Art
Inflorescence, Kirkland Arts Center Gallery
SPACE at Magnuson Gallery, two group exhibitions

2013

Nature in the Balance: Artists Interpreting Climate Change, Whatcom Museum, Bellingham, WA
Anacortes Art Festival Juried Gallery, WA, juror Jake Seniuk
Supplemental Geology, ArtsWest, Seattle, curator Susanna Bluhm
Archetypes, TK Corridor EDGE Gallery
Fred Hutchinson Cancer Research Center, invitation
Inside/Outside, University House Wallingford, Era Living, curator June Sekiguchi

2011–16

Contributing artist to auctions, Gage Academy of Art, Museum of NW Art, Whatcom Museum, Kirkland Arts Center

2012

Expressions West, Coos Art Museum, OR, juror Douglas Russell, Oregon State University
Peninsula Art League – Outside Your Comfort Zone, Gig Harbor, WA, juror Rock Hushka, TAM
Art Port Townsend/Expressions Northwest, Port Townsend, WA, juror Rock Hushka
Anacortes Art Festival, Juried Gallery, WA, juror Barbara Matilsky, Whatcom Museum
Mighty Tieton 10x10x10, Tieton Arts and Humanities, juried
Additional juried: Edmonds Art Festival, Kent Centennial Gallery, Washington State Convention Center

Education

2014-17 | University of Oxford, England. Continuing education in Art History, Northern Renaissance and Art Nouveau
2012–15 | Mitchell Albala Critique Group, studied with Kent Lovelace
2011 | Artist Trust EDGE program at CENTRUM in Port Townsend
2007 | Gage Academy of Art, Seattle, WA. Completed Landscape Atelier in 2009.
1987 | University of Washington, Foster School of Business, MBA (1987), BS Forest Resources (1984), Intensive German Language (2017)

Honors and Awards

2016 | US Botanic Garden, Washington, DC, work chosen to represent Olympic National Park
2015 | Purchase Award, Anacortes Arts Festival Permanent Collection
2015 | Special Award, Northwind Arts Center, Juror Kathleen Moles
2014 | Nancy Vogel Advocate Award, Anacortes Arts Festival Juried Art at the Port
2012 | 2nd Place, Landscape, Best of Gage, Juror Cable Griffith, Cornish
2010 | 1st Place, Landscape, Best of Gage, Seattle, WA. Juror Derrick R. Cartwright, Director, Seattle Art Museum
2008 | 1st Place, Beginner, Best of Gage, Seattle, WA. Juror Billy Howard of Howard House Gallery

Collections

Anacortes Arts Festival Permanent Collection
Group Health Cooperative (multiple locations)
Evergreen Health Medical Center
Island Hospital, Anacortes

Media

“Observing Nature Through Oil and Stone” by Stephen Hunter, Cascadia Weekly, January 2017
“In Their Eyes” documentary and collaborative art project, Tinker Lab Productions
“The Elements of Landscape Oil Painting” by Suzanne Brooker, Watson-Guptil Publications, 2015
“10 x 10 x 10 Tieton”, Marquand Press, 2012